Dni Ptaków 2007

     Zamieszczono 22 Listopada 2007     Anna Kogut

W naszej szkole nikt  nie miał wątpliwości, że znów obchodzimy Dni Ptaków. Tablice informacyjne na każdym piętrze były zawieszone informacjami o imprezach  oraz rysunkami żurawi. Można było skorzystać z „ maratonu filmowego”, w szkole rozbrzmiewał śpiew ptaków. Ogłoszono konkursy i zapisy na wyjazd nad „Bukówkę”. Niestety, udało nam się załatwić transport jedynie dla 16 osób, wielu uczniom musieliśmy odmówić. Pogoda dopisała, chociaż u nas w górach powiało już arktycznym chłodem od Śnieżki.

Jak co roku, towarzyszem naszych ptasich podróży był Piotr Wasiak- student biologii, ornitolog? Dzieciaki się cieszyły, a gimnazjalistki miały zwiększoną motywację do obserwacji....  Zatrzymaliśmy się na początek w Kamiennej Górze, gdzie na Rzece Zadrna i parkowym stawie policzyliśmy kaczuchy z podziałem na płeć. Wśród ponad 200 krzyżówek znalazły się czernice, cyraneczki, perkozy i łabędzie. Łabędzie jak zwykle zostały „ mis foto”.  A na Bukówce jak na złość ani jednego siewkowca, ani widywanego tu rybołowa. Ale były makolągwy, kuropatwy, na Bobrze odzywał się pluszcz. Po czterogodzinnym spacerze wokół Bukówki odbył się odpoczynek i konkurs z obserwacji terenowych. Najlepsi mieli prawo pierwszeństwa wyboru znaczka wybranego ptaka.  Znaczki przesłała nam w ostatniej chwili pocztą kurierską pani Danuta Pawlak, bardzo dziękujemy. Dzięki panu Zdzisławowi Misiek z  Lasów Państwowych Nadleśnictwa Wałbrzych szkole koło OTOP, otrzymało lornetkę i Encyklopedię Ptaki Polski – A. Kruszewicza.

                                                                                                                     Anna Kogut i jej uczniowie ze Szkolnego Koła OTOP

Zdjęcia z naszej imprezy umieszczone zostały na stronie OTOP-u.

    KARTA OBSERWACJI (do pobrania- wielkość pliku 367 Kb)

WYNIKI EUROPEJSKICH DNI PTAKÓW 6-7 X 2007

                           Rapid Information Action

  Imię i nazwisko organizatora/opiekuna wycieczki:

Anna Kogut  i Piotr  Wasiak

 Adres korespondencyjny: Zespół Szkół Samorządowych ul. Staszica 5

 58-371 Boguszów-Gorce

Rodzaj imprezy:   wycieczka  6.10. 2007

Miejsce wycieczki: Rzeka Zadrna  i staw w  Kamiennej Górze ,Zbiornik Bukówka koło Lubawki

liczba uczestników: 16

w tym członków OTOP: 15

liczba obserwowanych ptaków: 770

trzy najliczniej obserwowane gatunki: -kaczka krzyżówka   423

-makolągwa 115

-szpak 30

ornitologiczne rarytasy:  cyraneczki 10,  kuropatwy 16, pluszcz 1, srokosz 1

Relacjonowała: Anna Kogut

Wyjazd nad BUKÓWKĘ

13 PAŻDZIERNIKA JAK COROKU OBCHODZILIŚMY EUROPEJSKIE DNI PTAKÓW.WTYM ROKU POJECHALIŚMY NA ZBIORNIK WODNY BUKÓWKA PO DRODZE ZATRZYMALIŚMY SIĘ PRZY RZECE ZABRNA.PO PRZYJEHANIU NA ZBIORNIK WODNY ZACZELIŚMY LICZYĆ PTAKI JAK COROKU.PODRODZE ZDARZYŁO SIĘ WIELE PRZGÓD SZLIŚMY ŚLISKĄ DROGĄ POKRYTĄ LIŚĆMI ŻEBY PRZEŚĆ DALEJ MUSIELIŚMY PRZESKAKIWAĆ RUŻNE SKAŁKI ,KAMIENIE.GDY JUŻ DOSZLIŚMY NA DROGE PIASZCYSTO KAMIENISTĄ ZROBILIŚMY PIERWSZĄ PRZERWĘ ,ZJEDLIŚMY ŚNIADANIA NAPILIŚMY SIĘI RUSZYLIŚMY DALEJ.PODRODZE MIELIŚMY SPORO PRZYGÓD NP;PRZESKAKIWALIŚMY STRUMIENIE A JEDNA DZIEWCZYNA WPADŁA DO STRUMYKU BYŁA CAŁA MOKRA ,ALE NASZCZĘŚCIE NASZA PANI MIĄŁA ZAPASOWE UBRANIE.JEHAŁ ZNAMI PAN PIOTR ORNITOLOG .OBESLIŚMY CAŁY ZBIORNIK WODNY I POLICZYLIŚMY WSZYSTKIE PTAKI.PO DRODZE BYŁ KONKURS ORNITOLOGICZNY.BYŁO NAPRAWDE DUŻO PRZYGÓD IMYŚLE ŻE BYŁO FAJNIE.
DAWD KRZYŻAŃSKI.