IV Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach

Zamieszczono 3 Lutego 2008r.     Anna Kogut

Już po raz czwarty młodzież  w naszej szkole brała udział w Zimowym Liczeniu Ptaków w Parkach i Ogrodach. Reklama zadziałała. Rano w parku szkolnym zjawiło się aż 36 uczniów, nie tylko członków Szkolnego Koła OTOP ). W ostatniej chwili zostałam wsparta przez Piotra Wasiaka – zaprzyjaźnionego ze szkołą od lat ornitologa. Po zaopatrzeniu gromadki  w przewodniki, lornetki, ulotki OTOP, karty obserwacji, ruszyliśmy obraną trasą przez parki, skwery i ogrody. Rozwieszone przed dwoma tygodniami kule tłuszczu z nasionami, które otrzymaliśmy z nadleśnictwa zadziałały, wokół nich gromadziły się  bogatki, modraszki, czyże, dzwońce. Pomimo chłodu i porywistych wiatrów od Karkonoszy. Na przemian z Piotrem rozgrzewaliśmy towarzystwo ciekawymi opowieściami z życia ptaków. Dzieciaki, jak zwykle miały mnóstwo pytań. Sporo uwagi poświęciliśmy bohaterowi tegorocznego liczenia – wróblowi. Na przykładzie którego staraliśmy się przedstawić problemy, jakie napotykają ptaki we współczesnych wsiach i miastach. Młodzież słuchała z zainteresowaniem.

Przeprowadzony pod koniec zajęć konkurs umilały nam hałaśliwe ćwierkania  wróbli i mazurków. Uczestnicy zachęceni nagrodami ( plakaty, broszurki ) przekrzykiwali się w odpowiedziach i udowodnili, że impreza odniosła zamierzony skutek i zapaliła młodych obserwatorów do większego zainteresowania się ptakami nie tylko wokół swoich domów. Dużym powodzeniem cieszyła się również firmowa czapeczka  z logo OTOP, w której każdy uczestnik mógł się sfotografować.

Po odpoczynku już  w mniejszym gronie, pojechaliśmy policzyć ptaki zimujące na tamtejszym zalewie miejskim i rzece Zadrna. Najliczniejsze okazały się :

Krzyżówki ponad 500 osobników

Łabędzie nieme 21

Czernice 3

I zimująca po raz pierwszy w tej górskiej okolicy łyska.

   W imieniu prowadzących i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków  serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom, którzy pomimo niesprzyjającej aury, opuścili ciepłe łóżeczka i przyszli wspólnie obserwować skrzydlatych współmieszkańców swojego miasta.

                   Anna Kogut i Piotr Wasiak

PS. Po imprezie Szkolne Koło OTOP zdobyło już 12 nowych członków.

Zobacz więcej zdjęć ...

Wyniki obserwacji :

Sikora bogatka 30

Sikora modra   20

Dzwońce          40

Czyżyki           15

Sierpówki        20

Mazurki             5

Sroka                 2

Sójka                 1

Kos                   3

Wróble            60    -    cieszymy się, że są jeszcze z nami…