EKOLOGIA

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Drzewa 2012

        Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Jest to ogólnopolska akcja sadzenia drzew oraz wszelkich działań ekologicznych. W obchodach Dnia Drzewa może wziąć udział każdy, komu bliska jest natura. Uczniowie koła ekologicznego i przyrodniczego sadzili drzewa 10 października, natomiast 11 października przygotowali apel dla całej społeczności szkolnej, podczas którego starali przekazać wszystkim, jak ważne są drzewa w życiu człowieka.

Krzysztof Penderecki powiedział:

„ Człowiek może drzewo posadzić, ale w normalnej kolei rzeczy jego śmierci doczekać nie powinien. To ono zostało ustanowione świadkiem naszego przemijania”. Kompozytor właśnie drzewom zadedykował swoją VIII Symfonię nosząca tytuł „ Pieśń Przemijania”. Wysłuchaniem w ciszy  fragmentu symfonii oddaliśmy cześć drzewom.

Po montażu odbył się konkurs na najciekawsze przebranie za drzewo. Ilość uczniów i pomysłowość przebrań przeszła nasze oczkowania. W sumie przebrało się aż 50 uczniów. Szczególne podziękowania należą się klasom I –III, którzy stanowili większość uczestników konkursu. Wśród gimnazjalistów wystąpić publicznie w przebraniu odważyło się tylko dwóch uczniów.

Jury miało ogramy problem komu przyznać czołowe miejsca. 

Wyniki konkursu:

Klasy I-III

I miejsce     – 48 punktów

1. Julia Prusak- I a

2. Jakub Matuszewski I a

 

II miejsce – 36 punktów

1.Marta Kaczmarek – klasa I a

2.Oskar Mąka – klasa II a

 

III miejsce – 24 punkty

1.Nataniel Kluss - klasa I a

2. Maja Łagan - klasa III a

3. Julianna Sokołowska- klasa III a

4. Patrycja Bąbel - klasa III a

 

Wyróżnienia:

1. Aleksander i Julian Nowacki - klasa I a

2. Julia Przibycin – klas II b

3.Zuzanna Ciągło - klasa I a

4. Hanna Michalak- klasa I a

5. Ola Kluz– klasa - II b

6. Czarek Sosialuk - klasa III a

7. Bartosz Jackowiec - klasa III a

 

Klasy IV-VI

I miejsce     – 36 punktów

1. Aleksandra Kłos – klas VI a

Wyróżnienia:

1. Karol Winnik - V a

2. Katarzyna Wołyniec - V a

3. Oliwia Sobierajska - V a

 Gimnazjum

I miejsce – 36 punktów

1.Aleksandra Hamerska – klasa II a

II miejsce – 24 punkty

1. Piotr Burakowski – klasa I a

 

 Wszystkim uczniom, którzy przebrali się za drzewo serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pomysłów. Dziękujemy również rodzicom klas młodszych, którzy włożyli wiele twórczej pracy, aby ich pociechy jak najwierniej przypominały drzewa.

                                                                                                                     Organizator Anna Kogut

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Drzewa w lesie

 

     10 października dzięki uprzejmości  Nadleśnictwa  Kamienna Góra, uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć  w zajęciach edukacyjnych przyrodniczo –leśnych , zorganizowanych z okazji  10 obchodów Dnia Drzewa.  Wraz z uczniami z Kamiennej Góry zwiedzili Szkółkę Leśną w Krzeszowie, wieszali budki dla ptaków, sadziki drzewa i poznawali inne tajemnice lasu.

Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa – pani Dorocie  Stodolak (Rejman) - absolwentce naszej szkoły i panu Bartłomiejowi Dymkowi, dzięki którym  naszym uczniom nadleśnictwo ufundowało dojazd na zajęcia, materiały edukacyjne i smaczne kiełbaski, które wspólnie piekliśmy na zakończenie zajęć.  Dziękujemy również panu Piotrowi Wasiakowi-ornitologowi, który od lat współorganizuje zajęcia  dla naszych uczniów.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.370427759699502.84633.369014959840782&type=1

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONKURS - ’’CZAJKA”

 PTAK Europejskich Dni Ptaków-2012

 

       Co roku wybierany jest gatunek ptaka wędrownego, który jest symbolem Europejskich Dni Ptaków w danym roku, w tym roku wybrano czajkę. Czajka- ze swoim czarno-białym upierzeniem należy do najbardziej charakterystycznych ptasich mieszkańców polskiego krajobrazu rolniczego. Biały brzuch kontrastuje z ciemnymi skrzydłami, które mienią się na granatowo i fioletowo. Długie czarne pióra na głowie tworzą zawadiacki czubek. Czajka jest silnie związana z pastwiskami i podmokłymi łąkami w dolinach rzecznych. Czajki nie przepadają za terenami górskimi, ale nasza miejscowość może się pochwalić występowaniem czajek. Corocznie od 2- 3 par tych pięknych ptaków gniazduje w okolicach rozlewiska w Starym Lesieńcu. Czajka jest ptakiem wędrownym, do Polski przylatuje początkiem marca. Zimy spędza Europie Zachodniej oraz w basenie Morza Śródziemnego. Gniazdo, podobnie jak skowronek , buduje na ziemi, jest to płytki  dołek wygrzebany na łące lub polu, wyścielony trawą. Czajka przez długi czas była uważana – razem z bocianem białym i skowronkiem –  za jeden z symboli krajobrazu rolniczego. Jednak, obecnie ten piękny ptak jest narażony na wyginięcie. Jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi borykają się polskie czajki, jest osuszania dolin rzecznych, czy podmokłych łąk, jak również zarastanie łąk krzewami, na skutek zaniechania wypasania na nich bydła czy owiec.

Na konkurs wpłynęło 76 prac, najliczniejszymi uczestnikami byli uczniowie klas I-III.

Alicja Mazurek z klasy V a zdobyła wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim OTOP.

Wszystkim uzdolnionym plastycznie uczniom serdecznie dziękujemy za udział.

Wyniki konkursu szkolnego:

 SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY I-III

 I miejsce-   Zuzanna Ciągło klasa I a

II miejsce-  Martyna Lewkowicz klasa III b

III miejsce- Szymon Garwol klasa II a

PRACE WYRÓŻNIONE:

Wiktoria Nanowska      klasa II a

Czarek Sosialuk             klasa III a

Julia Krasucka               klasa III a

Oskar Durski                 klasa III b

Tomasz Zajda                klasa I a

Hanna Michalak            klasa I a

Marta Świątek              klasa II a

Juliana Sokołowska       klasa III a

Julia Pawlak                   klasa II a

Wiktoria Świkszczo      klasa III b

Wiktoria Góroska           klasa III a

Marcel Borucki              klasa III b

SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce – Alicja Mazurek  klasa V a

 WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM

 I miejsce– Izabela Stępień klasaV b

II miejsce – Marta Skrobich klasa V b

III miejsce – Kinga Nanowska klasa IV a

Wyróżnienia :

Daria Zielińska kl. IV a

Dawid Cywka   kl. IV a

GIMNAZJUM

I miejsce – Katarzyna Słowik   klasa I a

II miejsce – Patrycja Kasprzyk klasa I a

III miejsce – Sara Nanowska   klasa  I a

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obrączkowanie ptaków nad Bukówką

      W dniach 14-23 września, nad zbiornikiem Bukówka, Sudeckie Towarzystwo Przyrodnicze zorganizowało obóz obrączkowania ptaków. Była to pierwsza taka akcja na naszych terenach. Również uczniowie z koła ekologicznego i przyrodniczego, pod opieką pani Anny Kogut wzięli udział w obrączkowaniu ptaków. Młodzi sympatycy mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca takiego obozu „od kuchni”. Każdy z uczniów mógł z bliska zobaczyć popularne i mniej znane gatunki ptaków, które występują w naszych okolicach, dokładniej przyjrzeć się pomiarom i zakładaniu obrączek ptakom. Dowiedzieć się po co obrączkuje się ptaki i jakie dodatkowe badania wykonuje się podczas odłowu ptaków. W tym roku nad Bukówką ornitolodzy pobierali materiał do badań-pod kątem przenoszenia bakterii i wirusów ludzkich przez ptaki bytujące w sąsiedztwie człowieka. Po zaobrączkowaniu chętni uczniowie wypuszczali ptaki. Potem miło spędziliśmy czas przy pieczeniu kiełbasek i ten, kto zabrał kalosze mógł pobrodzić w Bukówce, chętnych nie brakowało.  Podczas takich wypadów można się wiele nauczyć i spędzić mile czas, dlatego zapraszamy do brania udziału w tego typu wycieczkach i akcjach.

                                                                                                                               Aleksandra Hamerska

 

 Możemy również pooglądać na stronie Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego

http://www.stp.walbrzych.pl/uncategorized/dzieciaki-i-ptaki/

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.367133053362516.87014.211233138952509&type=1

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ… NIE ŚMIECĘ!”

     Pod tym hasłem dnia 14 września ruszyła  19-sta ogólnopolska akcja „Sprzątanie Świata” organizowana przez Fundację: NASZA ZIEMIA i SPRZĄTANIE ŚWIATA-POLSKA.  Jak powszechnie wiadomo o czyste środowisko musimy dbać, jak o swój pokój lub coś, co kochamy bo matka Ziemia, niestety, sama się nie obroni.  O tym jak zatrważająca jest liczba odpadów przekonali nas uczniowie z kół przyrodniczych, przygotowując pod okiem Pani Anny Kogut apel ekologiczny, w którym zawarli różne ciekawe wiadomości o odpadach i idei całej akcji.  Po apelu wybrane z wszystkich klas sekcje ogrodnicze zadbały o czystość w ogrodzie szkolnym. Dzięki staraniom wszystkich , którzy przyłączyli się do akcji możemy przez pewien czas nacieszyć oko czystym i zadbanym terenem szkoły. Szczególne podziękowania należą się Pani Annie Kogut, która z wielkim zaangażowaniem organizuje podobnego typu akcje i dba o to byśmy wspólnie troszczyli się o lepsze „jutro” naszej planety Ziemi.

                                                                                                                     Aleksandra Hamerska     

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zielona szkoła w Ośrodku Edukacji Ekologicznej

i Krajoznawstwa „SALAMANDRA” w Myśliborzu

Zamieszczono 22 Czerwca 2012r. Anna Kogut

       W dniach 19-23 czerwca uczniowie koła przyrodniczego i ekologicznego naszej szkoły pod opieką pani Anny i Adearta Kogut uczestniczyli  w zajęciach  w OEEi K „Salamandra”. Oferta zajęć w ośrodku jest bardzo bogata, najbardziej podobały się uczniom zajęcia laboratoryjne. Salamandra dysponuje wspaniałymi salami laboratoryjnymi, w których uczniowie mogli samodzielnie wykrywać związki chemiczne zawarte w składnikach pokarmach , badać glebę, zanieczyszczenia powietrza, wody, wykonać chromatografię chlorofili, zawartych w roślinach. Obserwować zjawiska z fizjologii komórek roślinnych na profesjonalnych mikroskopach, czy oznaczać wyłowione w potoku zwierzęta bezkręgowe pod binokularami. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach terenowych w pięknej scenerii Wąwozu Myśliborskiego, Góry Rataj, czy Czartowskiej Skały. Oznaczali rośliny, obliczali wiek drzew; obserwowali ptaki, motyle i całe niepowtarzalne piękno Parku Krajobrazowego „Chełmy”. Podczas zajęć plastycznych poznali technologię wytwarzania filcu, każdy uczeń sam, w pocie czoła wykonał swój filcowy pokrowiec na telefon. Kto bardziej odważny poznał zasady asekuracji i zjazdu na linie. A wieczorami odpoczywali smażąc kiełbaski na grillu, czy śpiewając przy akompaniamencie gitary.

Anna Kogut

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Nakrętki dla Hospicjum”

Zamieszczono 22 Czerwca 2012r. Anna Kogut

     Już drugi rok uczniowie naszej szkoły, wraz ze swoimi rodzinami biorą udział w zbiórce nakrętek na rzecz hospicjum dla dzieci. W tym roku zebraliśmy aż dwadzieścia osiem 200 litrowych worków. Najbardziej aktywni uczniowie zastali nagrodzeni dyplomami.

    Akcja zasięgiem obejmowała cały Dolny Śląsk, bo to obszar działania Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci – jedynego w województwie hospicjum dla dzieci. Zbiórkę prowadziło 270 przedszkoli i szkół, a także osoby prywatne, firmy i instytucje.

    Pozyskane surowce zostały odpłatnie przekazane firmom zajmującym się recyklingiem, które dają im nowe życie. Solidarne działanie dało znakomity efekt: zebrano 51,8 ton nakrętek, co przełożyło się na 55.710,09 zł. Zgromadzone pieniądze Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci przeznaczy na remont budynku, w którym powstanie jedyna na Dolnym Śląsku specjalistyczna przychodnia dla dzieci nieuleczalnie i przewlekle chorych.

    Akcja „Nakrętki dla Hospicjum” uczy od najmłodszych lat jak drobne, nic nie znaczące przedmioty zamieniać w dobry gest i uczynek. Pokazuje, że pomoc to nie tylko pieniądze, ale czas, uważność, systematyczność. Mali i duzi uczą się empatii oraz oswajają się z trudnymi tematami. A dodatkowo dbają o nasze środowisko. Przyszłość z takimi ludźmi jawi się w jasnych barwach. Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w akcji, pomagali, informowali, organizowali. Cieszymy się, że mamy takich przyjaciół – mówią organizatorzy akcji. – Od września, zgodnie z kalendarzem szkolnym, startujemy z trzecią odsłoną akcji. Środki pozyskane w trzeciej edycji przeznaczymy na zakup sprzętu dla chorych dzieci.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czy wiesz, co jesz?

Zamieszczono 22 Czerwca 2012r. Anna Kogut

         Uczniowie klas IV podczas lekcji przyrody, zgłębiali tajemnice zdrowego odżywiania. Zajęcia polegały na tym, że uczniowie  przynieśli gromadzone przez dłuższy czas   opakowania kupowanych i spożywanych w ich domach napojów i produktów spożywczych. Otrzymali materiały informujące, jak oznaczone są  środki konserwujące, barwiące na etykietach,  a następnie, przy pomocy nauczyciela, sortowali  produkty na te zdrowe i niezdrowe.  Jedna z grup utworzyła sklep ze zdrową żywnością, druga z żywnością szkodliwą dla zdrowia. Dzieci z przykrością stwierdziły, że niestety większość kupowanych przez nie produktów jest niezdrowa. Karki z oznaczeniami tzw. E na środkach spożywczych dostali do domu z poleceniem przyczernienia ich na lodówkach i sprawdzania, co kupują, co jedzą.

Mam nadzieję, że po takiej lekcji chociaż paru uczniów zastanowi się czy kupić colę, czy sok? Bułkę, czy chipsy ? I dokona właściwego wyboru.

Anna Kogut

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajęcia w Ogrodzie Botanicznym

i Muzeum Przyrodniczym

Zamieszczono 22 Czerwca 2012r. Anna Kogut

      6 czerwca gimnazjaliści z klas III odwiedzili Wrocławski Ogród Botaniczny, Panoramę Natury oraz Muzeum Przyrodnicze mieszczące się w Instytucie Zoologii przy ulicy Sienkiewicza. Ogród botaniczny o tej porze roku zachwyca bogactwem kwitnących okazów roślin, a w szklarniach możemy podziwiać rośliny z całego świata. Ogród jest doskonałym miejscem nie tylko dla żywych lekcji biologii,  ale również miejscem, gdzie można w zadumie kontemplować piękno natury.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nagroda finalistek Konkursu

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Zamieszczono 22 Czerwca 2012r. Anna Kogut

       W maju nasze finalistki Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski wzięły udział wraz z drużyną z Jawora i Bielawy, w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. Program zajęć, jak co roku, był bardzo urozmaicony od różnorodnych zajęć laboratoryjnych, terenowych, plastycznych do odpoczynku w Aquaparku. Zorganizowano również dla laureatów całodniową wycieczkę do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Nasze drużyna w składzie: Magda Chruślicka, Paulina Chuchra, Dagmara Marszałek i Zuzanna Racieniewska pod opieką pani Anny Kogut korzystały z aktywnego odpoczynku w przepięknej scenerii Wąwozu Myśliborskiego.

Może zostanie finalistą kosztuje dużo pracy i przygotowań, ale jakże przyjemnie jest cieszyć się z osiągniętego sukcesu.

Anna Kogut

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Archiwum ekologii